Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği

YÖK TANIMA VE DENKLİK DUYURUSU

Yükseköğretim Kurumu´nun (YÖK) yurtdışıdan alınan diplomaların tanınması ve denklik işlemleri ile ilgili duyurusu aşağıda sunulmaktadır.
YÖK TANIMA VE DENKLİK DUYURUSU

DUYURU

-Yurt dışında yükseköğrenim görmeyi tasarlayan vatandaşlarımızın eğitimlerine başlamadan önce YÖK´ten söz konusu yükseköğretim kurumunun tanınıp tanınmadığına dair resmi bir belge temin etmeleri gerekmektedir.

-Böyle bir belgenin temin edilmeden yükseköğrenimlerini tamamlayıp diploma alarak ülkemize dönülmesi durumunda tanıma ve denklik başvuruları reddedilmektedir.

-Diplomanın alındığı ülkeden ve üniversiteden teyit alma süreci, yükseköğretim alt yapısı güçlü üniversitelerde kısa sürmekteyken, alt yapısı zayıf, savaş ve ilhak durumu olan ülkelerde uzun süre alabilmekte ya da teyit hiç gelmemektedir. Ancak, bu alanda iyileştirmeler yapmak için Dışişleri Bakanlığımız ile YÖK arasında çalışmalara devam edilmektedir.

- Başvurular, e-Devlet kapısı veya YÖK´ün web sitesinde (www.yok.gov.tr) yeralan Denklik Bölümü üzerinden online yapılabilmektedir.

 

28-03-201828-03-201828-03-201828-03-2018

Am Zehnthof 55 45307 Essen / Almanya - 0049 201 842 16 31

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.