Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği

ÜST DÜZEY KATILIMLI ÇALIŞTAYDA TÜRK ÖĞRENCİLERİN EĞİTİM DURUMU TARTIŞILDI

T.C. Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği ile Arnsberg Bölge Valiliği "Türk Öğrencilerin Eğitim Durumu ve Türkçe Derslerinin Geleceği" konusunda birlikte çalışmak için el ele verdiler.  
ÜST DÜZEY KATILIMLI ÇALIŞTAYDA TÜRK ÖĞRENCİLERİN EĞİTİM DURUMU TARTIŞILDI

Dortmund Türk Eğitim Merkezinde, T.C. Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantı, katılımcı açısından bölgesel olarak yapılan ilk toplantı olması açısından önem kazanmaktadır. Açılış konuşmasını T.C. Essen Başkonsolosu Şener CEBECİ´nin yaptığı toplantıda sırasıyla ev sahibi olarak Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Mehmet Fikret ARARGÜÇ, Kuzey Ren Vestfalye (KRV) Eyaleti Eğitim Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Susanne BLASBERG-BENSE ve Arnsberg Bölge Valiliği Eğitim Direktörü Monika NIENABER-VILLAREDT konuşmalarını gerçekleştirmişlerdir.

Arnsberg Bölge Valiliğince hazırlanan ve Türkçe anadil dersleri ile sayısal verilerin gösterildiği slaytın akabinde toplantıya katılan Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcilerinin soruları cevaplandırılmıştır. Bölgesel olarak yapılan ve üst düzey katılımcıların olduğu toplantıya her kesimden temsilci davet edilmiş ve KRV Eyaleti Eğitim Bakanlığından bir heyet ile Arnsberg Bölge Valiliği oldukça kalabalık bir heyetle katılım sağlamışlardır. Bunun yanı sıra toplantıda T.C. Essen Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Hakkı GÜR, T.C. Essen Başkonsolosluğu Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Aile Ataşesi Osmanbey ŞAHİN, bölgemizde faaliyet gösteren öğretmen dernekleri, veli dernekleri, öğretmen ve veli dernekleri federasyonları, her kesimden STK temsilcileri ile mahallen atanan Türkçe öğretmenleri katılım sağlamışlardır.

Yeni projeler üzerinede fikirlerin ileri atıldığı toplantıda Eğitim Ataşesi Doç Dr. Mehmet Fikret ARARGÜÇ´ün "Eğitim Gönüllüleri Akademisi" hem STK temsilcilerinden hem KRV Eyaleti Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Susanne BLASBERG-BENSE´den hem de Bölge Valiliği temsilcilerinden  destek görmüştür. Senede iki defa toplanma kararı alan temsilciler son yılların bölgedeki en önemli toplantılarından olan bu organizasyon için hem Ataşeliğimize hem de Bölge Valiliğine teşekkürlerini sunmuşlardır.

Eğitim Ataşeliği olarak davetimizi geri çevirmeyerek katılım sağlayan STK temsilcilerine, yerel makamalarca atanmış öğretmenlere ve  salonun hazırlanmasında katkı sağlayan, toplantıya bizzat katılan merkezde görevli Bakanlık öğretmenlerimiz ile teknik işlerden sorumlu çalışanlarımıza teşekkürlerimizi sunarız.

 

Konuyla ilgili haber linki:

https://www.youtube.com/watch?v=8xuiaOhjetQ&feature=youtu.be

 

 

17-01-201917-01-201917-01-201917-01-201917-01-201917-01-201917-01-201917-01-201917-01-201917-01-2019

Am Zehnthof 55 45307 Essen / Almanya - 0049 201 842 16 31

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.