Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği

UID DORTMUND´TA TÜRKÇE ANADİLİ VE EMEKLİLİK ÜZERİNE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

T.C. Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği ve UID, Dortmund Uluslararası Demokratlar Birliği’nin birlikte organize ettiği seminer Dortmund’da gerçekleştirildi. Toplantıya, Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Mehmet Fikret Arargüç, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Osmanbey Şahin, Eğitim Ataşeliği’nden Mustafa Toni Aksu, UID, Dortmund Başkanı İzzet Bayrak, öğrenciler ve Dortmund´lu veliler katıldı.
UID DORTMUND´TA TÜRKÇE ANADİLİ VE EMEKLİLİK ÜZERİNE BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

T.C. Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği ve UID, Dortmund Uluslararası Demokratlar Birliği’nin birlikte organize ettiği seminer Dortmund’da gerçekleştirildi. Toplantıya, Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Doc. Dr. Mehmet Fikret Arargüç, Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Osmanbey Şahin, Eğitim Ataşeliği’nden Mustafa Toni Aksu, UID, Dortmund Başkanı İzzet Bayrak, öğrenciler ve Dortmundlu veliler katıldı. Seminer Uluslararası Demokratlar Birliğinin (UID) Dortmund Şubesinde gerçekleştirildi.

Ataşe Arargüç, her türlü çalışmalarında desteğini gördüğünü söylediği Essen Başkonsolosu Şener Cebeci’nin selamlarını konuklara ilettikten sonra konuşmasına bir müjdeyi paylaşarak başlayıp, “Türkçe derslerine katılımı artırmak için KRV (Kuzey Ren Vestfalya) eyaletimizdeki diğer arkadaşlarımla bir eğitim seferberliği başlatmıştık. Veli ve öğretmenler dernekleri başta olmak üzere toplumumuzu temsil eden birçok STK, dernek ve bu konuda duyarlı vatandaşlarımızla omuz omuza verip, Türkçe derslerine kayıtları artırmak için büyük gayret sarf ettik ve artık bunun meyvelerini toplamaya başlıyoruz” dedi.

Arargüç, yine kısa bir süre önce KRV eyaleti Eğitim Bakanlığının bütün anadili dersleri için 50 kişilik öğretmen kadrosu oluşturduğunu, bu kadroların büyük bir bölümünün Türkçe öğretmenlerine ayrılması için çabaladıklarını söyledi. Alman makamlarından aldığı resmi bilgiye göre oluşturulan kadroların 19’unun Arnsberg’e verildiğini ve Essen ile Mülheim da hesaba katıldığında kadroların yarısının kendi sorumluluk bölgesine ayrılmış olmasından çok mutlu olduğunu söyledi. Arargüç, “Anadili dersi kayıtlarının Mayıs ayına kadar uzatıldığı söyleniyor. Dolayısıyla bu derse kayıt sayısını daha da artırmalıyız ki, bu kadroların çoğu Türkçe dersine ayrılsın” dedi.

 

26-03-201926-03-201926-03-201926-03-201926-03-2019

Am Zehnthof 55 45307 Essen / Almanya - 0049 201 842 16 31

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.