Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği

TÜRKÇE´NİN ÖNEMİ VE ALMANYA´DA TÜRKÇE DERSLERİNİN GELECEĞİ

10.12.2017 tarihinde Dortmund Türk Eğitim Merkezi´nde, KRV Veli Dernekleri Federasyonun ev sahipliğinde, Türkçe´nin önemi ve Almanya´da Türkçe ana dil derslerinin geleceği konulu bir toplantı gerçekleştirilmiştir.
TÜRKÇE´NİN ÖNEMİ VE ALMANYA´DA TÜRKÇE DERSLERİNİN GELECEĞİ

10.12.2017 tarihinde Dortmund Türk Eğitim Merkezi´nde (TEM), KRV Veli Dernekleri Federasyonun ev sahipliğinde, Türkçe´nin önemi ve Almanya´da Türkçe ana dil derslerinin geleceği konulu bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

Toplantıya T.C. Essen Başkonsolosluğu Başkonsolos Yrd. Ahmet DAVAZ, Düsseldorf Eğitim Ataşesi Hacer ÖZDOĞAN, Münster Eğitim Ataşesi Necmettin GÜLER, Essen Eğitim Ataşeliği´nden Mustafa AKSU katılım sağlamış olup, konuşmacı ve sunum yapmak üzere Bielefeld Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Yüksel EKİNCİ, KRV Eğitim Bakanlığı Müşavir Dr. Ahmet ÜNALAN´ın yanısıra, KRV Veli Dernekleri Federasyonundan Dr. Aysun AYDEMİR, Dr. Ali SAK, KRV Türk Öğretmenler Derneği´nden Şükrü AKARSU, TEM Müdürü Suphi SOLMAZ ve veli dernekleri temsilcileri, öğretmenler, veliler katılım sağlamışlardır.

Prof. Dr. Yüksel EKİNCİ sunumunda, Türkçe anadilin önemi vurgu yapmış, ana dilin öncelikli öğrenilmesi konusunda bilimsel verilere dayanılarak sunumunu tamamlamıştır.

Dr. Ahmet ÜNALAN ise, istatistiki verilere dayanarak, Türkçe öğretmenlerinin sayısı ve Türkçe ana dil derslerne katılımın gittikçe azaldığını vurgulayarak, yirmi yıl öncesi ve bugünkü durum hakkında sayısal verilere bakıldığında makasın giderek Türkçe´nin aleyhine açıldığını ve kısa sürede önlem alınmadığı takdirde ilerisi için tehlike sinyallerinin çaldığını vurgulamıştır.

Essen Başkonsolos Yrd. Ahmet DAVAZ, selamlama konuşmasında veli derneklerinin önemini ve STK´lara toplumumuzun destek vermesi gerektiğini belirtmiştir.

Düsseldorf Eğitim Ataşesi Hacer ÖZDOĞAN ve Münster Eğitim Ataşesi Necmettin GÜLER´de konuşmalarında Veli Dernekleri ve STK´lara vurgu yapmış, asıl hedefin veliler olması gerektiği anlatılmıştır.

Toplantı, katılım yapan öğretmenler, dernek temsilcileri ve velilerin soruları ve konuşmacıların cevapları ile son bulmuştur.

 

11-12-201711-12-201711-12-201711-12-201711-12-201711-12-201711-12-2017

Am Zehnthof 55 45307 Essen / Almanya - 0049 201 842 16 31

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.