Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği

OKUL ZİYARETİ-MARIA-KUNIGUNDA-SCHULE ESSEN

  Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Mehmet Fikret Arargüç ve Mustafa Aksu, bugün Maria-Kunigunda Okul müdürü Udo Moter’in davetlisi olarak okul ziyaretinde bulunmuşlardır.    
OKUL ZİYARETİ-MARIA-KUNIGUNDA-SCHULE ESSEN

 

Essen kenti  Karnap bölgesinde bulunan Maria-Kunigunda İlkokulu yaklaşık 150 yıllık bir geçmişe sahip olması ve bölgedeki tek okul olması itibariyle de önem kazanmaktadır. Okulda yaklaşık 400 öğrenci öğrenim görmekte ve bunun yüzde altmışını (%60) Türk öğrenciler oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra farklı kökenden öğrencileri de barındıran okul, ailelere ve çocuklara yönelik gerçekleştirdiği faaliyetlerle de sürekli gündemde yer almaktadır.  Okul müdürü Udo Moter, Ataşemizi Türkçe Ana dili dersleri konusunda da bilgilendirmiştir. Maria-Kunigunda Okulu Türkçe Ana dili derslerini öğleden önce ders saatleri içerisinde ve alışılmışın dışında toplama sınıflarda değil, her sınıf düzeyinde ayrı ayrı yapan nadir ilköğretim kurumlarından biridir. Maria-Kunigunda Okulu’nda Türkçe öğretmeni olarak Cemil Yıldız görev yapmaktadır. Bunun yanı sıra öğretmen Kemal Cıbır ve Ünsal Gür okuma dersleri ve aile ile öğrencilerin motivasyonunda önemli bir yere sahip olan Hacivat-Karagöz gölge oyunları gibi faaliyetlerde okula önemli katkı sağlamaktadırlar. Başkonsolosluğumuz tarafından gerçekleştirilen etkinliklere de sürekli katılım sağlayan okul müdürü Udo Moter, bölgedeki Türk ve diğer veliler tarafından oldukça sevilmekte olup yaptığı başarılı çalışmalarıyla da takdir edilmektedir. Ayrıca Zukunft Bildungswerk başkanı Turgay Tahtabaş’tan birçok etkinliklerinde destek ve yardım aldığını belirten okul müdürü Moter veliler derneği ve öğretmenler derneği ile de uyumlu işbirliği içinde olduğunu belirtmiştir.

 

Okul müdürü Moter, okullarında mülteci ailelerin çocuklarına yönelik uyum sınıflarının bulunduğunu ve bu anlamda Suriyeli bir öğretmenden de destek aldıklarını belirtmiştir.  Hali hazırda yoğun öğrenci kapasitesi ve bölgedeki tek okul olmaları itibariyle de sınıf sıkıntısı çektiklerini ve bu konuda belediyeden destek talep ettiklerini belirten müdür Moter, okulda her kesimden öğrencilerin okuduğunu ve tüm çocukların, derslerde olsun teneffüslerde olsun, uyum içerisinde olduklarını belirtmiştir. Ataşe Arargüç, okul hakkında bilgi aldıktan sonra müdür bey ile birlikte sınıflara ziyarette bulunmuş ve ziyaret ettiği bazı öğrencilerle bir süre sohbet etmiştir. Öğretmenler odasını ziyaret ederek öğretmenlerle tanışan ve onlarla kısa sohbet eden Ataşemiz daha sonra Türkçe ana dili dersi projesi kapsamında velilerin katılım ve desteğiyle 07 Aralık 2018  Cuma günü okulda gerçekleştirilecek olan “Hacivat ve Karagöz’ün Kasper ile karşılaşması” konulu oyunun provasını izleyerek velilerle de görüşme imkânı bulmuştur.

Son on yıl içerisinde ilk defa resmi bir Türk makamı tarafından ziyaret edildikleri için memnuniyetini dile getiren okul müdürünü Ataşe Arargüç makamında kahve içmeye davet ettikten sonra karşılıklı iyi niyet ve ortak çalışma temennileriyle ziyaretini tamamlamıştır.  

 

Bu bağlamda başta okul müdürü Udo Moter’e, Türkçe Ana dili dersi öğretmeni Cemil Yıldız’a, Öğretmen Kemal Cıbır, Gonca Tosun’a , Ünsal Gür ile birlikte okul projelerine destek veren ve birlikte çalışan Fadime Okuyucu ile Fadime Erciyas’a teşekkürlerimizi sunar başarılarının devamını dileriz.

 

 

28-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-201828-11-2018

Am Zehnthof 55 45307 Essen / Almanya - 0049 201 842 16 31

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.