Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği

Meslek ve Üniversite Eğitimi Bilgilendirme Toplantısı

Ruhr Veliler Birliği ve Mobiles kapsamında gençlere yönelik Meslek ve Üniversite Eğitimi Bilgilendirme Toplantısı düzenlenmiştir.
Meslek ve Üniversite Eğitimi Bilgilendirme Toplantısı

Ruhr Veliler Birliği Başkanı Dr. Ali Sak moderatörlüğünde, T.C. Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Doç.Dr. Mehmet Fikret Arargüç, Türkiye Araştırmalar ve Uyum Merkezi´nden (TAM) Cem Şentürk , Kariyer Koçu Sevilay Şentürk, Meslek lisesi öğretmeni Atilla Yüceoğlu ve Avukat Himmet Alev´in konuşmacı olarak katıldığı programda konuşmacılar kendi alanları ile ilgili önemli bilgiler aktarmışlardır.

Eğitim Ataşesi Doç.Dr. Mehmet Fikret ARARGÜÇ, ortak değerlerimiz olan çocuklarımızın eğitimi ile ilgili her kim bir etkinlik yaparsa yapsın  etkiliğe katılacağını vurgu yaparak Türkiye´de üniversite eğitimi hakkında bilgiler vermiştir.

TAM´dan Cem Şentürk, göçmen kökenlilerin iş başvurusu veya meslek eğitimi başvurusu esnasında isimlerinden dolayı sorunlar yaşadıklarını ancak bazende iş başvurusunda gençlerimizin ciddi hatalar yaptıklarını vurgulamıştır.

Kariyer koçu Sevilay Şentürk, iş başvurusu ve meslek eğitimi başvurlarında mülakata çağrılan gençlerimizin mülakat sonrası kabul edilememesinde mülakat da yaptıkları hatalar ve nasıl davranacakları konusunda bilgilerinin olmadığını bu konularda destek verdiklerini anlatmıştır.

Avukat Himmet Alev ise üniversite kontenjanlarında bazen hukuki yola başvurulması gerektiğini ve kontenjandan dolayı üniversiteye kabul edilmeyen öğrencilere hukuki açıdan yardımcı olabileceğini bildirmiştir.

Meslek lisesi öğretmeni Atilla Yüceoğlu´da başarının temelinin çok erken sahfada atıldığını vurgulayarak dil eğitimi konusunda pratik eksikliklerden bahsetmiş ve bunun için tiyatro, sinema, kitap okuma gibi alışkanlıkların kazandırılıması gerektiğini vurgulamıştır.

 

09-11-201809-11-201809-11-201809-11-2018

Am Zehnthof 55 45307 Essen / Almanya - 0049 201 842 16 31

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.