Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği

JAZZ ANADOLU İLE BULUŞTU

T.C. Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğinin Türkiye'den Almanya'ya Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenleri gönderilmesinin 50. yılı kutlamaları çerçevesinde ev sahipliği yaptığı Essen Katakomben Tiyatrosunda gerçekleştirilen ve İstanbul/ Tekirdağ'da bulunan Aka Okulları ile İserlohn'daki Gesamtschule İserlohn arasında başlatılmış olan kardeşlik köprüsü, müzik eşliğinde izleyicilerle buluştu.
JAZZ ANADOLU İLE BULUŞTU

Aka Okulları ve Gesamtschule İserlohn arasında başlatılmış olan dostluk köprüsü ilk olarak Gesamtschule İserlohn'un Nisan 2019 tarihinde İstanbul'u ziyareti ile başlamış olup köprünün ikinci ayağında Aka Okulları öğrencileri Almanya'yı ziyaret ederek kapanış konserlerini Eğitim Ataşeliğimiz ev sahipliğinde Katakomben Tiyatrosunda vermişlerdir. Açılış konuşmasını T.C. Essen Başkonsolosu Şenel Cebeci'nin yaptığı etkinlikte, sırasıyla KRV Eyaleti Parlamento Başkan Yardımcısı ve Türk-Alman Dostluk Köprüsü Başkanı Carina Barbara Gödecke, İserlohn Karma Okul Müdüresi Barbara Brühl ve Aka Okulları Genel Müdürü Zafer Erdoğan konuşma yapmışlardır.

Program akışı içerisinde önce Aka Okulları müzik grubu Türkçe şarkılar seslendirmiş akabinde yine halk oyunları ekibi gösteri sunmuş ve son olarak İserlohn Karma Okulları müzik grubu müzikal gösteri sunmuştur. Yaklaşık 200 kişilik seyirci kitlesine hitap eden programa ayrıca KRV Eyaleti Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Susanne Blansberg-Bense, Arnavutluk Fahri Konsolosu Hubert Schulte-Kemper, Arnsberg Valiliği Eğitim Müsteşar Vekili Micheal Albrecht, Muavin Konsoloslar Adnan Bekçekara, Efsane Tatar ve Sinan Emre Öngel katılım sağlamışlardır.

Programın sonunda Eğitim Ataşesi Doç. Dr. Mehmet Fikret Arargüç'e dostluk köprüsüne yaptığı katkılardan dolayı ve ev sahipliği için teşekkür plaketi takdim edilmiştir. Arargüç, kapanış konuşmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini sunarak, Türkiye'den Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenlerinin gelişinin 50. yılı olduğunu bu kutlamanın aynı zamanda öğretmenlerimize de yapıldığının altını çizmiş ve Türklerin de artık Almanya'nın ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyerek 3 Ekim iki Almanya'nın Birliği gününü kutlamıştır. Ayrıca Arargüç, görev bölgelerinde elliye yakın kardeş okul bulunduğunu ve bunların çoğunun şu anda pasif olarak devam ettiğini, bundan sonraki amaçlarının bu kardeş okulların yine aktif hale getirilmesi ve bu sayının arttırılması yönünde olacağını belirtmiştir.

Bu güzel etkinliğe katkılarından dolayı başta İserlohn Karma Okulu öğretmeni Lütfi Salman ve Eğitim Ataşeliği Mahalli Katibi Mustafa Aksu'ya da teşekkür plaketi sunulmuş ve misafirlere ikramlarla akşam sonlandırılmıştır.

 

 

04-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-201904-10-2019

Am Zehnthof 55 45307 Essen / Almanya - 0049 201 842 16 31

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.