Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği

RUHR VELİLER BİRLİĞİNDEN ATAŞELİĞİMİZE ZİYARET

Ruhr Veliler Birliği, Ali Sak Başkanlığında dernek yöneticileri ile birlikte, yeni gelen Eğitim Ataşemiz Recep Alpdoğan´ı ziyaret ederek görüş alış verişinde bulunuldu.
RUHR VELİLER BİRLİĞİNDEN ATAŞELİĞİMİZE ZİYARET

 

20.06.2016 tarihinde Ataşeliğimizde gerçekleşen ve  yeni Eğitim Ataşesi Recep Alpdoğan´a 

 

hoşgeldin ziyaretinde; Almanya´da yaşayan Türk çocuklarımızın kültürümüzü yeterince

 

bilmedikleri, Türkçe´yi doğru ve etkili kullanmadıkları, yaşadığı ülkeye uyum sağlama güçlüğü çektikleri,

 

Türkçe´yi ve de Alman dilini yeteri kadar bilmedikleri problemleri olduğundan, yaşadıkları bu ülkede eğitim fırsatlarından

 

yeterince faydalanamadıkları konuları dile getirildi.

 

Velilerimizden bir anne, bir baba olarak üzerlerine görev olan, anadilimiz Türkçe ve Türk kültürü dersini çocuklarına öğretilmesi

 

gerektiği, bu kazanımların sonucunda nelere sahip olunacağı, velilerle sürekli temas ve iletişimde bulunulmasının

 

önemi vurgulandı.

 

Toplantıda;

 

Ruhr Veliler Birliği’nin Ataşemiz Recep Alpdoğan´a, Eğitim Ataşeliğiyle birlikte  beraber uygulanması için sunduğu, hazırlamış oldukları projelerin ana başlıkları şöyle:

 

1. Mobiles projesi çerçevesinde “Veli Bilgilendirme Seminerlerinin” Din Ataşeliği iş birliğiyle cami derneklerine yayılması. Bu konuda tatil öncesinde Eğitim ve  Din Ataşelikleri ile bir toplantı gerçekleştirilmesi.

 

2. Mobiles projesi çerçevesinde “Veli Bilgilendirme Seminerlerinin” bir kısmının  Essen Eğitim Ataşeliğine bağlı Dortmund Eğitim Merkezi’nde yapılması.

 

3. Türk kökenli çocuklar için  Essen Eğitim Ataşeliği ile birlikte  "Çocuk Dergisi" proje düşüncesinin birlikte gerçekleştirilmesi.

 

4. Değişik eğitim konularında iş birliği.

 

 

 

29-06-2016

Am Zehnthof 55 45307 Essen / Almanya - 0049 201 842 16 31

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.