Essen Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği

ESSEN´DE TÜRKÇE VE ALMANCA ANAOKULU

2014-2015 öğretim yılı başında Essen´de devlete  bağlı bir anaokulunda (Kita Schwedenheim, Hildesheimer str. 2, 45145 Essen) Türkçe-Almanca eğitim veren iki dilli bir sınıf açılmıştır.
ESSEN´DE TÜRKÇE VE ALMANCA ANAOKULU

2014-2015 öğretim yılı başında Essen´de devlete  bağlı bir anaokulunda (Kita Schwedenheim, Hildesheimer str. 2, 45145 Essen) Türkçe-Almanca eğitim veren iki dilli bir sınıf açılmıştır.

 

Sözkonusu projeye destek olmak ve anaokul sınıfının kitap ihtiyacını karşılamak amacıyla, 3-6 yaş grubu Türkçe kitapları ile iki dilli çocuk kitapları, 26 Şubat 2015 tarihinde basının da katılımıyla düzenlenen bir toplantıda anaokuluna bağışlanmıştır. 

 

Essen Büyükşehir Belediyesi Kültür Direktörü Andreas Bomheuer,  Essen Gençlik Dairesinde Anaokullardan Sorumlu Bölüm Başkanı Mathias Bänfer ve Bölge Sorumlusu Beatrix Neumärker-Rustemeyer, Kuzey Ren Vestfalya Bölgesel Çalışma Merkezlerinin (Kommunale Integrationszentren NRW - KI) Essen Şubesi Müdürü Dr. Helmuth Schweitzer ve  uzman  Berrin Kapyapar, Essen Veli Derneği Başkan Yardımcısı Turgay Tahtabaş ile Anaokul Müdüresi Görgen’in de hazır bulunduğu toplantıda, Başkonsolos Yardımcısı ve Eğitim Ataşesi Vekili Ahmet Davaz anadilin ve iki dilli eğitimin önemi konusunda bir konuşma yapmış, bu bağlamda Türk  ve diğer uyruklara mensup çocukların anaokulundan itibaren iki dilli olarak yetiştirmelerinin kendileri ve içinde yaşadıkları toplum için bir kazanç oluşturduğunu, bunun uyuma katkılarının yanısıra, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda getirilerinin bulunduğunu ifade etmiş ve sözkonusu projenin başarılı olmasını ve Essen´de başka anaokulları için örnek oluşturmasını dilemiştir.

 

Toplantı çerçevesinde, Alman yetkililer Başkonsolosluğumuzun anaokuluna kitap bağışında bulunmasından duydukları memnuniyeti dile getirmişler, ayrıca Gençlik Dairesi yetkilileri projenin devamı bağlamında bazı ilkokullar ile temas halinde olduklarını belirtmişlerdir.

 

Toplantı sonunda, bahsekonu sınıfa giden çocuklar Türkçe ve Almanca şarkılar söylemişlerdir.

 

 

 

 

Am Zehnthof 55 45307 Essen / Almanya - 0049 201 842 16 31

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.